Hangi saatlerde yemek yemek gerekiyor?

Gündüz ve gecikmiş yemek zamanı kalıpları karşılaştırıldı

Goel, çalışmalarının ön bulguları olan “halen devam ediyor”, “günün erken saatlerinde yemek yemenin yararlarını daha kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.

Randomize crossover denemesi için, 23 ile 29 yaşları arasındaki dokuz sağlıklı yaştaki (beş erkek ve dört kadın) iki farklı günlük yemek zamanı örneği uyguladı: gündüz kalıbı ve gecikmiş bir yeme paterni – her ikisi de 8 hafta sürdü.

8 haftalık desenler, ilk desenin ikinciye geçmesini önlemek için 2 haftalık “yıkanma” periyoduyla ayrıldı.

Gündüz kalıbı, üç öğün ve iki öğünde aperitifin öğleden sonra saat 08.00 ve akşam 19.00 arasında oluştuğunu belirtti. Gecikmeli düzen aynı zamanda üç öğün yemekten ve iki atıştırmalıktan ibaretti, ancak bunlar 12: 00-11: 00 saatleri arasında tüketildi

Uyku periyodu her iki modelde de aynıydı, saat 11 ile 7 arasında gerçekleşti. Bu, giyilebilir aktivite monitörleri kullanılarak doğrulandı. İki model arasında kalori ve egzersiz de sabit tutuldu.

Araştırmacılar, çalışma süresince katılımcıların metabolizmasını, enerji kullanımını, kan belirteçlerini ve ağırlıklarını dört puan ölçtü: İlk 8 haftalık yemek zaman paterninden önce, ilk 8 haftalık yemek zaman paterninden önce, 2 haftalık yıkama periyodundan sonra , sonra da ikinci 8 haftalık yemek saati modelinden sonra.

Gecikmiş yemek zaman paterninde daha az sağlıklı metabolik profil

Sonuçların ön analizi, gündüz yeme ile karşılaştırıldığında gecikmiş bir yemek zamanı örüntüsünün kilo almasına yol açtığını bulmuştur.

Ayrıca, “solunum katsayısı” nın yemek saatleri geçtikçe arttığını da buldular. Solunum katsayısı vücudun ürettiği karbon dioksit miktarının, tükettiği oksijen miktarı ile karşılaştırılmasıdır. Vücudun metabolize olduğu besin maddelerinin bir göstergesi olarak kullanılır. Bölüm artarsa ​​vücut daha fazla karbonhidrat ve daha az lipid veya yağ işler demektir .

Sonuçlar, aynı zamanda, gecikmiş yemek zamanı paterninde daha az sağlıklı bir metabolik profil olduğuna dair kanıt gösterdi. Bu, açlık glikoz, insülin, kolesterol ve trigliseritteki değişiklikler üzerine yansıdı.

Hormonal farklılıklar da işaretlenmiştir. Örneğin, 8 hafta süren gündüz yeme sırasında, ghrelin (iştahı uyandıran bir hormon) seviyeleri, günün erken saatlerinde zirve yaptı ve leptinin (dolgunluk duygusu üreten bir hormon) seviyeleri daha sonra zirve yaptı.

Böyle bir kombinasyon, gündüz yeme modelindeki katılımcıların günün erken saatlerinde yemek yeme işaretleri alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve daha önce yemek yediğinde daha uzun süre doymuş kaldıklarını düşündürebilir.

Bulgular, benzer ama çok daha kısa çalışmaların olduğunu buluyor. Bununla birlikte, yeni çalışma, uyku-uyanıklık döngüsü, fiziksel aktivite ve diyet gibi olası etkilenme faktörlerini ortadan kaldıran erken ve geç yemek saati modellerinin ilk uzun dönemli karşılaştırmasıdır.

Psikiyatride psikoloji bir yardımcı profesörü ve Perelman Tıp Fakültesi Ağırlık ve Yeme Bozuklukları Merkezi direktörü olan kıdemli yazar Kelly Allison, “yaşam tarzı değişikliğinin asla kolay olmadığını” kabul ederken bulgularının “daha önce yemek yemesi” bu zararlı kronik sağlık etkilerini önlemeye yardımcı olmak için çabaya değer bir gün olabilir “dedi.

Biz aşırı yemek sağlığı ve nasıl etkilediği geniş bir bilgiye sahip vücut ağırlığını , ama şimdi bizim vücut uzun bir süre boyunca günün farklı saatlerinde yiyecekleri nasıl işlediğini daha iyi anlamak gerekiyor.”

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata Slim Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018