Boy ve Yaşım İçin Ne Kadar tartılmalıyım?

Boy ve Yaşım İçin Ne Kadar tartılmalıyım?

E-posta gelen kutunuzda elde ettiğimiz en yaygın sorulardan biri ” ne kadar ağırlıktayım? ” Şeklindedir . Bu makalede, bunu çözmeye yardımcı olmak için 4 yaygın yöntemi açıklayacağız.

Ne kadar ağırlığınızı (ideal vücut ağırlığınızı) belirlemek için yaş, kas-yağ oranı, boy, cinsiyet ve kemik yoğunluğu gibi birkaç faktör göz önüne alınmalıdır.

Bazı sağlık uzmanları Vücut Kütle Endeksi’ni (VKİ) hesaplamanın, vücut ağırlığınızın ideal olup olmadığına karar vermenin en iyi yol olduğunu önermektedir. Diğerleri kas kütlesini hesaba katmadığı için VKİ’nin yanlış olduğunu ve bel-kalça oranının daha iyi bir yöntem olduğunu söylüyor.

Bir kişinin ideal vücut ağırlığının diğerinin vücut ağırlığından tamamen farklı olabileceğini unutmayın. Kendinizi aileniz ve arkadaşlarınızla karşılaştırırsanız (ya obez veya kilolu insanlarla çevreliyorsanız) çok yüksek hedefliyorsanız ya da (etrafınızdaki herkes bir moda modeli olarak çalışıyorsa) çok düşük bir seviyeye yöneliyorsanız risk altındasınız. Kendinizi çevrenizdeki insanlarla karşılaştırmanız bile çalışmayabilir.

ABD veya İngiltere gibi ülkelerdeki kilolu ve obezite seviyeleri, Hollanda gibi ülkelerdekinden çok daha yüksektir. Dolayısıyla Hollandalı bir kişi, yaptığı tek şey, kendini diğer insanlarla karşılaştırmaksa, Amerikalıdan daha düşük bir ideal ağırlığı hedefleyebilir.

Yakın tarihli bir araştırma, insanların ideal ağırlığı konusunda başını milli yönergelere yöneltmiş olabilir. Araştırmacılar, aşırı kilolu insanların, normal ağırlığa kıyasla daha düşük, tüm nedenlere bağlı ölüm risklerine sahip olduklarını keşfettiler .

Yöntem 1: Vücut kütle indeksi (BMI)

Vücut kütlesi, boyunuza göre kilonuzun bir ölçüsüdür. Dünya genelindeki sağlık yetkilileri çoğunlukla şunu kabul etmektedir:

  • BMI değeri 18.5’ten daha düşük olan insanlar kilolu.
  • 18.5 ve 25 arasında bir BMI idealdir.
  • BMI 25 ile 30 arasında olan biri kilolu olarak sınıflandırılır.
  • BMI değeri 30 yaş üstü bir kişi obezdir.

Bazı ülkelerde sağlık otoriteleri, VKİ’nin alt sınırının 20 olduğunu ve bunun altındaki herhangi bir şeyin ağırlığının düşük olduğunu söylüyor.

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata Slim Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018