Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış Faydaları

Koyu çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besin maddeleriyle yüklüdür. Kakao ağacının tohumundan üretilen bu, gezegende antioksidanların en iyi kaynaklarından biridir. Araştırmalar, koyu renkli çikolatanın (şekerli bok değil) sağlıklı olmasını ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Çok Besleyici

Yüksek kakao içeriğine sahip kaliteli koyu çikolata alırsanız, aslında oldukça besleyici olur. Çözünür lifi iyi bir miktarda içerir ve minerallerle yüklenir.

% 70-85 kakao içeren 100 gram çubuk koyu çikolata ( 1 ) içerir :

11 gram lif.
Demir BKİ’nin% 67’si.
Magnezyum için BKİ’nin% 58’i.
Bakır için BKA’nın% 89’u.
Manganez için RDA’nın% 98’i.
Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum vardır.
Elbette, 100 gram (3,5 ons) oldukça büyük bir miktardır ve günlük tüketmeniz gereken bir şey değildir. Tüm bu besinler 600 kalori ve ılımlı miktarda şeker ile birlikte gelir .

Bu nedenle, koyu çikolata az miktarda tüketilir.

Kakao ve koyu renkli çikolata yağ asidi profili mükemmel. Yağlar, doymuş ve tekli doymamış, az miktarda çoklu doymamış yağlar.

Aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içerir, ancak kafein miktarı kahve ile karşılaştırıldığında çok küçük olduğu için gece uyanık kalmanız pek muhtemel değildir.

Antioksidanların Güçlü Bir Kaynağıdır

ORAC adlı bir tedbir duydunuz mu?

ORAC, Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi anlamına gelir. Gıdaların antioksidan aktivitesinin bir ölçüsüdür.

Temelde, araştırmacılar yiyecek örneklerine karşı bir grup serbest radikal çürür (kötü) ve gıdadaki antioksidanların onları ne kadar iyi “silahsızlandırdığını” görürler.

Bu metriğin biyolojik önemi sorgulanır, çünkü bir test tüpünde yapılır ve vücutta aynı etkiye sahip olmayabilir.

Bununla birlikte, işlenmemiş, ham kakao çekirdeklerinin test edilen en yüksek puanlı gıdalar arasında yer aldığını belirtmek gerekir.

Koyu çikolata, biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan olarak işlev gören organik bileşiklerle yüklüdür. Bunlara polifenoller, flavanoller, kateşinler dahildir.

Bir çalışma, kakao ve koyu çikolatanın, test ettikleri diğer meyvelerden daha fazla antioksidan aktivite, polifenol ve flavanol içerdiğini gösterdi;

Kan Akışı ve Düşük Kan Basıncını Artırabilir

Koyu çikolata içindeki flavoller, bir gaz olan Nitrik Oksit (NO) üretmek için damarların astarını uyarabilirler. NO’nun işlevlerinden biri, kan akışına direnci düşüren ve dolayısıyla kan basıncını düşüren dinamikler için arterlere sinyaller göndermektir. Kakao ve koyu çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürdüğünü gösteren birçok kontrollü çalışma vardır fakat etkileri genellikle hafiftir.

Bununla birlikte, kan basıncının yüksek olduğu kişilerde herhangi bir etki göstermeyen bir çalışma da vardır, bu nedenle bunları bir tane tuzla alın.

HDL’yi Arttırır ve LDL’yi Oksidasyona Karşı Korur

Koyu çikolatayı tüketmek kalp rahatsızlığı için önemli bazı risk faktörlerini artırabilir.

Kontrollü bir çalışmada, kakao tozu erkeklerde oksitlenmiş LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Aynı zamanda HDL’yi artırdı ve kolestrolü yükselmiş erkeklerde total LDL’yi düşürdü. Okside LDL, LDL’nin (“kötü” kolestrol) serbest radikallerle reaksiyona girdiği anlamına gelir. Bu, LDL partikülünün kendisini reaktif hale getirir ve kalbinizdeki damarların astarı gibi diğer dokulara zarar verebilir.

Kakaonun okside LDL’yi düşürdüğü kusursuz bir mantıklıdır. Kan dolaşımına giren ve lipoproteinleri oksidatif hasara karşı koruyan güçlü bir antioksidan içerir. Koyu çikolata ayrıca kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı gibi birçok hastalık için sık görülen bir risk faktörü olan insülin direncini azaltabilir.

Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltabilir

Koyu çikolata içerisindeki bileşikler LDL’nin oksidasyonuna karşı oldukça koruyucu görünüyorlar. Uzun vadede bu, arterlere bulaşan kolestrolün çok daha az olmasına neden olur ve uzun vadede daha düşük bir kalp rahatsızlığı riski görmeliyiz.

Oldukça köklü bir iyileşme gösteren birkaç uzun vadeli gözlem çalışmasına sahibiz. 470 yaşlı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, kakao- vanın 15 yıllık bir periyotta% 50 oranında bir kardiyovasküler ölüm riskini azalttığı bulundu.

Bir başka çalışmada, haftada 2 veya daha fazla çikolata yemesi, atardamarlarda kalsifiye plaka riskini% 32 düşürdüğünü ortaya koymuştur. Çikolatayı daha az yemek yiyenlerin etkisi yoktur. Yine bir başka araştırmada haftada 5 kez çikolata kardiyovasküler hastalık riskini% 57 düşürdüğünü gösterdi.

Elbette, bu 3 çalışma, riskin azalmasına neden olan çikolata olduğunu ispatlayamayan gözlemsel çalışmalar olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, biyolojik bir mekanizma olduğuna göre (daha düşük kan basıncı ve okside LDL), o zaman koyu renkli çikolatanın normal tüketiminin aslında kalp hastalığı riskini azaltabileceği akla yatkındır.

Güneş Karşı Cildinizi Koruyabilir

Koyu çikolata içerisindeki biyoaktif bileşikler cildiniz için de harika olabilir. Flavonoller güneşten kaynaklanan hasarlara karşı koruma sağlayabilir, deriye verilen kan akışını artırabilir ve cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırır. Minimum eritemal doz (MED), maruziyetten 24 saat sonra deride kızarıklığa neden olmak için gereken minimum UVB ışını miktarıdır. 30 kişiden oluşan bir çalışmada, 12 hafta boyunca flavanollarda koyu renkli çikolata tüketildikten sonra MED kat kat arttı.

Bir plaj tatilinde bulunmayı planlıyorsanız, daha önceki haftalarda ve aylarda koyu çikolata üzerinde yüklemeyi düşünün.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirebilir

İyi haber henüz bitmedi. Koyu çikolata beynin işlevini de geliştirebilir.

Sağlıklı gönüllülerden yapılan bir araştırma, yüksek flavanol kakaoyu tüketen 5 günün beyindeki kan akışını geliştirdiğini gösterdi. Kakao aynı zamanda zihinsel engelli yaşlı insanlarda bilişsel işlevleri de önemli ölçüde artırabilir. Aynı zamanda sözel akıcılık ve hastalık için birkaç risk faktörü geliştirir. Kakao aynı zamanda kafein ve teobromin gibi uyarıcı maddeler içerir ve bu da kısa vadede kakaonun beyin fonksiyonunu artırabileceğinin önemli bir nedeni olabilir.

Kakaonun güçlü sağlık faydaları sağlayabileceği ve kardiyovasküler hastalığa karşı özellikle koruyucu olduğu konusunda önemli kanıtlar bulunmaktadır.

Ancak tabii ki, bu insanların her gün dışarı çıkıp çikolata tüketmeleri gerektiği anlamına gelmez. Halen kalori yüklüdür ve yemek yemeyi kolaylaştırır. Akşam yemeğinden sonra belki de bir ya da iki kare olur ve gerçekten tadını çıkarırlar.

Piyasadaki çikolata çok saçmalık olduğunu unutmayın. % 70 veya daha yüksek bir kakao içeriği ile kaliteli, organik, koyu renkli çikolata seçmeniz gerekiyor.

Koyu çikolata sıklıkla biraz şeker içerir, ancak miktarlar genellikle küçüktür ve çikolata ne kadar koyu, az şeker içerir.

Elbette, çikolata için bahsetmediğim diğer avantajlar da var … müthiş lezzet gibi.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata Slim Ejzane.com üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adınız (gerekli) : Telefon (gerekli)

Biz Sizi Arayalım
biz sizi arayalım
© 2018